Milwaukee M18FLAG230XPDB-0C FUEL 230mm Cordless Breaking Grinder with Paddle Switch - Body Only
Product Code: 4933464114
X
Inc VAT
ADD TO BASKET
The Milwaukee M18FLAG230XPDB-0C Large Breaking Grinder is the world's first single 18V battery operated large angle grinder that delivers the power to grind, lighter than corded tools and makes up to 68 cuts per charge in 42 mm stainless steel pipe. The HIGH OUTPUT system of tools elevates the M18 FUEL technologies to a new level and delivers extended performance and extended run time. These tools are designed to maximise the partnership with HIGH OUTPUT batteries.
Features:
Disc brake slows the disc down faster for improved user protection
Non-lockable safety paddle switch with line-lock-out function to prevent automatic start up
Keyless guard for great cutting capacity and fast guard adjustment without using a key
FIXTEC nut for tool-free disc change
Anti-vibration side handle for lower vibration
Removable dust screen to prevent debris entrance, prolonging motor life
Specification:
Anti_kickback protection: Yes
Article Number: 4933464114
Battery pack capacity (Ah): No batteries supplied
Battery type: Li-ion
Brake: Yes
Cutting depth (mm): 65
Disc diameter (mm): 230
Line lock out function: Yes
No load speed (rpm): 6600
Spindle size: M14
Supplied in: Kitbox
Switch type: Paddle (Deadman) switch
Voltage (V): 18
Weight with battery pack (EPTA) (kg): 5.3 (M18 HB12)
Includes:
1x M18 FLAG230XPDB-0C M18 Fuel 230mm Cordless Breaking Grinder with Paddle Switch (Body Only)