Milwaukee M18 FSAGV115XPDB-0 18V FUEL Brushless 115mm Angle Grinder - Body Only
Product Code: MILM18FSAGV115XPDB0
X
Inc VAT
ADD TO BASKET
Milwaukee
The Milwaukee M18 FSAGV115XPDB-0 M18 Fuel 115mm Angle Grinder delivers high performance cordless power that’s equivalent to 1200W – same as a mains powered grinder.
The side handle reduces the amount of vibration you feel and allows you to have a firm hold on the grinder, while the 115 mm keyless guard for great cutting capacity and fast guard adjustment without using a key
The Milwaukee M18 FSAGV115XPDB-0 M18 Fuel 115mm Angle Grinder includes three of Milwaukee’s exclusive technologies all for your benefit.  The POWERSTATE Brushless motor helps maintaining the tool and ensures a longer operational life; the REDLITHIUM Battery packs which provide exceptional power for longer; and the REDLINK PLUS overload protection – maximising the power you need when you need it.
Features:
Brushless motor delivers longer runtime and better power control
Delivering corded performance similar to a 1200 W grinder